Islamic Republic of Iran


آغاز به کار پنجاه و ششمین اجلاس کمیسیون مواد مخدر در وین


11 مارس 2013 - پنجاه و ششمین اجلاس کمیسیون مواد مخدر با حضور بیش از یک هزار نماینده از کشورهای عضو و جامعه مدنی، و همچنین سخنرانان و وزرای دولت ها از سر تا سر جهان امروز کار خود را آغاز کرد. سیاستگزاران از تاریخ 11 لغایت 15 مارس در وین با هم دیدار خواهند کرد تا بر سر موضوعاتی از همکاری بین المللی در مبارزه با مواد مخدر گرفته تا نگرانی های مربوط به سلامت و امنیت همگانی، از جمله تهدید مواد روانگردان جدید به بحث و گفتگو بپردازند. مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، یوری فدوتوف، گفت که امسال اجلاس کمیسیون مواد مخدر "یک نقش سازمانی اصلی دارد و آن تعریف سیستم بین المللی کنترل مواد مخدر در قرن بیست و یکم است."

کمیسیون مواد مخدر هیئت سیاستگزاری مرکزی در داخل سازمان ملل است که به مواد مخدر غیر قانونی می پردازد و هیئت حاکم برای فعالیت دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در این زمینه است. این کمیسیون فرصت تبادل تجارب، تخصص ها و اطلاعات پیرامون موضوعات مربوط به مواد مخدر و همچنین ایجاد یک پاسخ هماهنگ را به کشورهای عضو می دهد. در حاشیه این کمیسیون شماری از رویداد ها نیز برگزار می شوند که موضوعاتی مربوط به درمان و پیشگیری از مواد و همچنین کنترل مواد مخدر را در بر می گیرد. یکی از این رویدادها مربوط به معرفی استانداردهای بین المللی جدید در زمینه پیشگیری از مواد است. از دیگر رویدادهائی که در حاشیه این کمیسیون برگزار می شوند، می توان به بحث پیرامون تعقیب مواد شیمیائی پیش ساز و چگونگی مبارزه با قاچاق پول نقد اشاره کرد.

یوری فدوتوف در افتتاحیه پنجاه و ششمین اجلاس گفت که مواد مخدر غیر قانونی و جرم موانعی بر سر راه حاکمیت قانون و دموکراسی هستند. در نتیجه، تهدیدی جدی برای پایداری و امنیت تمام مناطق و توسعه اجتماعی و اقتصادی به شمار می روند.

آقای فدوتوف در زمینه کنترل بین المللی مواد مخدر گفت: "باید از خود بپرسیم که آیا توانسته ایم از تهدید جهانی مواد مخدر بکاهیم. پاسخ به این سؤال آسان نیست." او همچنین بر اهمیت نقشی که کنوانسیون های مواد مخدر در زمینه مهار و ثابت کردن مصرف مواد دارند تأکید کرد و اشاره کرد که هر چند مصرف برخی از مواد کاهش پیدا کرده است، این روند ها با افزایش مواد صنعتی و مواد روانگردان جدید جبران شده اند و مواد مخدر همچنان روزانه جان بیش از پانصد مرد، زن و کودک را می ستاند.

امسال اجلاس کمیسیون مواد مخدر قبل از بررسی اجرای اعلامیه سیاسی و طرح اقدام در سال 2014 توسط مقامات عالی رتبه برگزار می شود و به دنبال آن در سال 2016 اجلاس ویژه مجمع عمومی سازمان ملل پیرامون مشکل مواد مخدر برگزار خواهد شد. این بررسی ها به اصلاح رویکرد جامعه بین الملل نسبت به مواد مخدر در آینده کمک خواهند کرد.

اطلاعات مربوط:

پنجاه و ششمین اجلاس کمیسیون مواد مخدر

اظهارات یوری فدوتوف در پنجاه و ششمین اجلاس کمیسیون مواد مخدر