Islamic Republic of Iran

بادبادک‌ها و روبان‌های قرمز در آسمان تهران

هرسال در روز 10 آذر (اول دسامبر) به مناسبت روز جهانی ایدز، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد فعالیت‌هایی را با هدف افزایش آگاهی عمومی و کاهش انگ و تبعیض علیه افرادی که با اچ‌آی‌وی/ایدز زندگی می‌کنند، برگزار می‌کند. امسال، این دفتر با برگزاری جشنواره‌َ "بادبادک‌ها و روبان‌های قرمز در آسمان تهران" آموزش در زمینه‌َ اچ‌آی‌وی/ایدز را با تفریح ادغام کرد.
این رویداد در روز جمعه، 8 آذرماه 1392، در پارک پردیسان تهران برگزار شد که محلی شناخته‌شده برای فعالیت‌های بادبادک‌بازی است. گروه هدف این فعالیت عموم مردم، به ویژه خانواده‌ها و جوانان ‌آن‌ها بود، تا دانش و آگاهی آنها را در زمینه‌ی اچ‌آی‌وی/ایدز و آثار و تبعات منفی انگ و تبعیض بر برنامه‌های پیشگیری، مراقبت و درمان افزایش دهد.

علاوه بر بادبادک‌های آماده که با روبان قرمز -نماد جهانی آگاهی از اچ‌آی‌وی/ایدز و همبستگی با افرادی که با اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند- تزئین شده بودند، افراد حاضر در این رویداد امکان این را داشتند که بادبادک‌های خودشان را بسازند و پیام‌هایشان را با موضوع اچ‌آی‌وی/ایدز روی آن‌ها بنویسند. همچنین، بروشورهایی با موضوع اچ‌آی‌وی/ایدز در جایگاه‌های متعددی که در پارک قرار داده شده بود موجود بود و یک گروه آموزش‌دیده از دانشجویان این بروشورها را بین افراد حاضر در پارک توزیع کردند و به سوالات پایه‌ی آن‌ها در زمینه‌ی اچ‌آی‌وی/ایدز پاسخ دادند. در این روز مشاور برنامه اچ‌آی‌وی/ایدز دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران، سرکار خانم دکتر ستاره محسنی‌فر، برای پاسخ دادن به سوالات تخصصی‌تر افراد در آن‌جا حضور داشتند.

این جشنواره مورد استقبال مردم قرار گرفت و تقدیر آن‌ها از اجرای چنین برنامه‌هایی را برای این که اطلاعات مهم در زمینه‌ی اچ‌آی‌وی/ایدز در قالب تفریح و در محیطی آرامش‌بخش به مردم عرضه می‌شود، به همراه داشت.

آقای لیک بونوات، نماینده‌َ دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران که در این رویداد حضور داشت، با تأکید بر سه مورد به‌صفر‌رسانی - به‌صفر‌رساندن موارد جدید ابتلا به اچ‌آی‌وی، به‌صفر‌رساندن انگ و تبعیض علیه افرادی که با اچ‌آی‌وی/ایدز زندگی می‌کنند، و به‌صفر‌رساندن مرگ‌های بر اثر ایدز - اظهار داشتند که: "گام‌های کوچکی مانند این رویداد اقدامات بزرگی در راه کاهش انگ و تبعیض علیه افرادی است که با اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند".

 جشنواره‌َ بادبادک‌ها و روبان‌های قرمز یکی از سه فعالیت برگزار شده توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی ایدز می‌باشد. دو فعالیت دیگر شامل "جشنواره مطبوعات با موضوع اچ‌آی‌وی/ایدز" به منظور تقدیر از فعالیت افراد فعال در مطبوعات با موضوع اچ‌آی‌وی/ایدز، و "جشنواره‌ی تاکسی‌ها و روبان قرمز"، که به منظور اطلاع‌رسانی به عموم مردم در زمینه‌ی اچ‌آی‌وی/ایدز و انگ و تبعیض مرتبط با آن از طریق راننده‌های تاکسی که هر روز در ارتباط مستقیم با مردم هستند، می‌باشند.