Islamic Republic of Iran


تبدیل شکست­­ها به پیروزی: با احتساب زندان­ها

5 مرداد 1391 - در حاشیه بیست و یکمین کنفرانس بین­المللی ایدز در واشنگتن، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد جلسه­ای را با عنوان " تبدیل شکست­ها به پیروزی: با احتساب زندان­ها" برگزار کرد تا بر فوریت ایجاد پاسخ­های ملی به ایدز که شامل افراد در زندان­ها نیز می­شوند تأکید کند.

در این جلسه، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد خلاصه­ای از خط مشی مشترکی تحت عنوان "پیشگیری ، درمان و مراقبت از اچ­آی­وی در زندان و سایر محیط­های بسته: یک بسته جامع برای مداخلات" را معرفی کرد. این خلاصه که توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، سازمان جهانی کار و برنامه توسعه سازمان ملل نوشته شده است، بسته جامعی از 15 روش مداخله جهت پرداختن به موضوع اچ­آی­وی در محیط زندان را پیشنهاد می­دهد.

این 15 روش مداخله عبارتند از: 1) اطلاعات، آموزش و ارتباط؛ 2) آزمایش اچ­آی­وی و مشاوره؛ 3) درمان، مراقبت و حمایت؛ 4) پیشگیری، تشخیص و درمان سل؛ 5) پیشگیری از انتقال اچ­آی­وی از طریق مادر به کودک؛ 6) برنامه­های توزیع کاندوم؛ 7) پیشگیری و درمان عفونت­های منتقله جنسی؛ 8) پیشگیری از خشونت جنسی؛ 9) درمان وابستگی به مواد مخدر؛ 10) برنامه­های سرنگ و سوزن؛ 11) واکسن، تشخیص و درمان هپاتیت ویروسی؛ 12) پیش­گیری پس از مواجهه؛ 13) پیشگیری از انتقال از طریق خدمات پزشکی و دندانپزشکی؛ 14) پیشگیری از انتقال از طریق خالکوبی، سوراخ کردن و سایر اشکال رخنه به پوست؛ 15) محافظت از کارمندان در برابر خطرات کاری.

در حالی که تجارب مداخلات زندان از آفریقا، اروپا و آمریکای لاتین ارائه می­شد، برخی از مداخلات به شرکت کنندگان نشان داده شد.

آقای کریستین کرول، هماهنگ کننده جهانی اچ­آی­وی/ایدز، در سخنرانی مقدماتی خود مروری جهانی از اچ­آی­وی در زندان را ارائه داد و اشاره کرد که آسیب پذیری اچ­آی­وی در زندان­ها علل چند عاملی دارد که نیاز به پاسخ­های متفاوت و دخالت بخش­های مدیریت زندان، حقوق بشر، عدالت کیفری، سلامت شغلی، سلامت عمومی و سیاست­های جنسیتی دارد.

معاون کمیسیون خدمات زندان کنیا، خانم ماری چپکونگا مطالبی را از یک بررسی در زندان­های کنیا ارائه داد که نشان می­داد شیوع اچ­آی­وی در میان زندانیان از میانگین کشوری بالاتر است و اعمال جنسی خطرناک، مصرف مواد مخدر در میان زندانیان و شکاف­های موجود در خدمات سلامت زندان چالش­های جدی در پیشگیری و مراقبت از اچ­آی­وی به شمار می­روند.

معاون کمیسیون بر اهمیت پایه­ریزی خط مشی زندان، قانون­گذاری و برنامه­ها بر اساس شواهد تجربی تأکید کرد.

دکتر پروفسور هاینو اشتوور از دانشکده بهداشت و مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت بررسی مفصلی از دو مداخله این بسته یعنی درمان وابستگی به مواد و برنامه سوزن و سرنگ در زندان­ها را ارائه داد. هر دو این مداخلات جهت فراهم آوردن خدمات به مصرف کنندگان مواد طراحی شده­اند.

دکتر رودریگو زیلی هانوینکل از دپارتمان بیماری­های منتقله جنسی، ایدز و هپاتیت ویروسی در وزارت بهداشت برزیل، تجربه برزیل در اجرای پیشگیری انتقال از مادر به کودک در زندان و حفظ میزان پایین انتقال را ارائه داد. او بر چالش­هایی تأکید کرد که با فراهم آوردن چنین خدماتی در زندان در مقایسه با استراتژی­هایی که برای جمعیت عادی در نظر گرفته می­شوند همراه است.

خانم آلیس اودرائوگو، مدیر  برنامه اچ­آی­وی/ایدز و جهان کار سازمان کار جهانی تأکید کرد که محیط کاری امن و سالم در زندان در حفاظت از حقوق و سلامت کارمندان زندان و زندانیان حیاتی است. این با دخیل شدن و حفاظت از ایمنی شغلی و سلامت کارمندان زندان که نقش اصلی در ارتقای پیشگیری از اچ­آی­وی و سل در زندان را دارند، آغاز می­شود.

برای اطلاعات بیشتر:

پیشگیری ، درمان و مراقبت از اچ­ آی­ وی در زندان و سایر محیط­های بسته: یک بسته جامع برای مداخلات

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و اچ آی وی و ایدز

بیست یکمین کنفرانس بین المللی ایدز