Vienoje vyko tarptautinė AIDS konferencija

(paskelbta 16/08/2010)

 

2010 m. liepos mėn. 18-23 d. Vienoje (Austrija) 20 000 žmonių iš 190 valstybių susirinko į XVIII Tarptautinę AIDS konferenciją. Šių metų konferencijos šūkis "Rights Here, Right Now" (Teisės čia ir dabar) kvietė atkreipti dėmesį į žmogaus teises ir jų svarbą.  Renginio metu pabrėžta, jog dabartinė situacija, kuomet žmonės gyvenantys su ŽIV/AIDS negauna gydymo dėl socialinio statuso, gyvenimo būdo, vietos, lyties, amžiaus ar kitų su medicina nesusijusių priežasčių, negali tęstis. O tiems asmenims, kurie gydymą gauna, jis turi būti nemokamas.

Konferencijos metu daug dėmesio skirta dekriminalizavimo klausimams, įskaitant narkotikų vartojimą, komercinio sekso paslaugas, homoseksualius santykius ir ŽIV perdavimą. Buvo pažymėta, kad nors įstatymai yra skirti visuomenės apsaugai, tačiau narkotikų vartojimo laikymas nusikaltimu skatina agresiją, ŽIV epidemijos plitimą, teisingumo sistemos apkrovimą ir kalinimo įstaigų perpildymą.

Priklausomybė nuo narkotinių medžiagų yra lėtinė liga, kuri gydoma įrodymais pagrįstais metodais. Tačiau nepaisant to, pasak Jungtinių Tautų agentūrų vadovų, mokslininkų ir politikų, kai kuriose šalyse priklausomybės nuo narkotikų gydymas yra draudžiamas. Pavyzdžiui, Rusija yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių, kuriose draudžiama farmakoterapija metadonu arba buprenorfinu, nors moksliškai įrodyta, kad ilgalaikis gydymas metadonu arba buprenorfinu yra efektyviausias gydymo nuo opiatų priklausomybės metodas.

Konferencijos metu nuskambėjo džiugi žinia iš Jungtinių Amerikos Valstijų: prezidento B. Obamos administracija 2010 m. liepos mėn. 13 d. paskelbė nacionalinę ŽIV/AIDS strategiją, kurioje tarp kitų ŽIV prevencijos veiklų minimos ir adatų bei švirkštų keitimo programos, ir pripažįstamas šių programų veiksmingumas stabdant ŽIV plitimą. Tai sekantis žingsnis, kurį JAV žengė po 2009 m. gruodžio mėn. išplatinto pranešimo, kad šalyje nustoja galioti 21 metus trukęs adatų ir švirkštų programų draudimas.

UNODC projekto koordinatorė Lietuvai Loreta Stonienė kartu su ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos "Demetra" vadove Svetlana Kulšis konferencijos dalyviams pristatė atliktą su ŽIV susijusių žinių ir elgesio analizę, panaudojant lygių įtraukimo intervencijos metodą tarp sostinės švirkščiamųjų narkotikų vartotojų. Projekto koordinatorė Latvijai Evija Dompalma pristatė Latvijos kalinimo įstaigų patirtį rengiant švietimo ir mokymo apie ŽIV/AIDS programas nuteistiesiems. Regioninio projekto koordinatorė Signe Rotberga informavo apie Baltijos šalyse sėkmingai įgyvendinamą visapusišką požiūrį į prevenciją, t.y. darbą visais "frontais": plečiant ŽIV prevencijos paslaugų teikėjų ratą bei pritraukiant naujus klientus, gerinant prieinamumą prie farmakoterapijos metadonu bei vykdant mokymus kalinimo įstaigose.

Nevyriausybinės organizacijos turėjo puikią galimybę pristatyti savo kasdienį darbą ir jo rezultatus, bei užmegzti naujus ryšius Pasauliniame kaime (Global Village). UNODC stenduose su savo veikla supažindino asociacija "Pozityvus gyvenimas" bei ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija "Demetra".

Konferencijoje dalyvavo Lietuvos atstovai iš UNODC, Sveikatos apsaugos ministerijos, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, nevyriausybinių organizacijų, taip pat ir kiti šios srities profesionalai.

Austrija konferencijos organizavimui pasirinkta atsižvelgiant į didėjantį ŽIV epidemijos mastą Rytų Europoje ir Centrinėje Azijoje, kurios varomoji jėga - intraveninių narkotikų vartojimas. Duomeys rodo, jog šiuose regionuose gyvena maždaug 1,5 mln. ŽIV infekuotų asmenų, kurių dauguma vartoja narkotikus.

XIX tarptautinė AIDS konferencija 2012 m. vyks Vašingtone (JAV). Daugiau informacijos apie XVIII tarptautinę AIDS konferenciją galite rasti oficialioje konferencijos interneto svetainėje http://www.aids2010.org.

 

.

UNODC stende Latvijos nevyriausybinių organizacijų atstovai: Inga Paparde, Ruta Kaupe ir Ivars Kokars.

 

Loreta Stonienė pristatė kartu su ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija "Demetra" atliktą su ŽIV susijusių žinių ir elgesio analizę, panaudojant lygių įtraukimo intervencijos metodą tarp Vilniaus miesto švirkščiamųjų narkotikų vartotojų.

 

Norų medis.

 

Viso pasaulio norai įteikti UNODC pasauliniam ŽIV/AIDS koordinatoriui Christian Kroll.

Atgal

 

Slide 1
PROVISION OF METHADONE MAINTENANCE THERAPY IN POLICE CUSTODY CENTRES IN LITHUANIA