Vīnē noslēgusies starptautiskā AIDS konference

(ievietots 30/07/2010)

 

20 000 cilvēku no 190 pasaules valstīm pulcējās Vīnē (Austrija), lai no 18. līdz 23.jūlijam piedalītos XVIII Starptautiskajā AIDS konferencē. Šī gada konferences tēma bija Rights Here, Right Now (Tiesības visiem, tieši tagad), uzsverot cilvēktiesību lielo nozīmi. Konferencē tika akcentēts, ka nedrīkst rasties situācija, kad cilvēkam, kurš dzīvo ar HIV/AIDS, tiek liegta pieeja ārstēšanai dēļ viņa sociālā statusa, dzīvesveida, atrašanās vietas, dzimuma, vecuma vai jebkuriem citiem nemedicīniskiem rādītājiem. Visiem, kuriem ir nepieciešama ārstēšana, tā ir jāsaņem.

Konferences laikā daudz uzmanības tika veltīts arī dekriminalizācijas jautājumiem, ietverot gan narkotiku lietošanu un komercseksa pakalpojumu sniegšanu, gan homoseksuālus sakarus un HIV transmisiju. Tika norādīts, ka, lai gan likumi ir domāti, lai pasargātu sabiedrību, piemērojot kriminālatbildību par narkotiku lietošanu, tiek veicināta agresija, HIV epidēmijas izplatība, kā arī noslogota tieslietu sistēma un pārpildītas ieslodzījuma vietas.

Narkotisko vielu atkarība ir hroniska slimība, kas ir jāārstē, izmantojot uz pierādījumiem balstītas metodes. ANO aģentūru vadītāji, zinātnieki un politiķi norādīja, ka nav pieļaujama tāda situācija kā Krievijā, kura ir viena no retajām valstīm pasaulē, kurā ir aizliegta opiātu atkarības ārstēšana ar metadonu vai buprenorfīnu. Ilgtermiņa farmakoterapija ar metadonu vai buprenorfīnu ir zinātniski pierādīta visefektīvākā opiātu atkarības ārstēšanas metode.

Konferences laikā tika paziņota arī iepriecinoša ziņa no ASV. Prezidenta Obamas administrācija 2010.gada 13.jūlijā publicēja Nacionālo HIV/AIDS stratēģiju, kurā starp daudzām citām HIV profilakses aktivitātēm atzīta arī adatu un šļirču maiņas programmu efektivitāte HIV izplatības ierobežošanā. Tas ir kā nākamais solis pēc 2009.gada decembrī izplatītā paziņojuma, ka ASV pārtrauc 21 gadu pastāvošo aizliegumu īstenot šļirču un adatu maiņas programmas.

UNODC Nacionālā koordinatore Latvijā E.Dompalma konferences dalībniekiem prezentēja Latvijas cietumu pieredzi, izstrādājot HIV profilakses apmācību programmas un apmācot ieslodzītos. Par Latvijas cietumu pieredzi interesi izrādīja daudzu valstu dalībnieki, un tika atzīmēts, ka Latvija šajā jomā var būt paraugs citām valstīm. Savukārt Reģionālā projekta koordinatore S.Rotberga klātesošos informēja par Baltijas valstīs veiksmīgi īstenoto kombinēto profilakses pieeju - vienlaicīgi strādājot visās "frontēs", - kā rezultātā HIV profilakses punktiem ir piesaistīti jauni klienti, ir paplašināta pieejamība ilgtermiņa farmakoterapijai ar metadonu un īstenotas apmācības ieslodzījuma vietās.

Nevalstiskajām organizācijām bija lieliska iespēja iepazīstināt ar savu ikdienas darbu un dibināt jaunus kontaktus Pasaules Ciematā ( Global Village). UNODC stendā visas konferences garumā NVO no visas pasaules, tai skaitā arī NVO "DIA+LOGS", rādīja savu paveikto UNODC atbalstīto projektu ietvaros.

"AIDS 2010" dalībnieku Vēlējumu kokam tika nogādāti arī 150 vēlējumi, kuri savākti akcijas "Vīnes ekspresis 2010: pretī vispārējai pieejamībai" laikā Rīgā, Bauskā un Ogrē. Vēlāk vēlējumi no visas pasaules ar padomiem, ko vajadzētu darīt, lai mazinātu HIV izplatību, tika nogādāti UNAIDS, UNODC un Globālajam fondam.

No Latvijas konferencē piedalījās pārstāvji no UNODC, Tieslietu ministrijas, Latvijas Infektoloģijas centra, nevalstiskajām organizācijām (DIA+LOGS, AGIHAS, Asociācija HIV.LV, Papardes zieds), kā arī jaunie zinātnieki un citi nozares speciālisti.

Austrija par konferences norises vietu tika izvēlēta, ņemot vērā augošo HIV epidēmiju Austrumeiropā un Vidusāzijā, kuras pamata virzošais spēks ir injicējamo narkotiku lietošana. Aprēķini liecina, ka šajos reģionos dzīvo aptuveni 1.5 miljoni HIV inficētu cilvēku, no kuriem lielākā daļa lieto narkotikas.

Nākošā Starptautiskā AIDS konference notiks 2012.gadā Vašingtonā DC (ASV).

Vairāk informāciju par XVIII Starptautisko AIDS konferenci Vīnē var atrast oficiālajā konferences mājas lapā http://www.aids2010.org.

 

.

UNODC stendā sapulcējušies NVO pārstāvji: Inga Paparde, Ruta Kaupe un Ivars Kokars.

 

Evija Dompalma un Signe Rotberga prezentē Latvijas cietumu pieredzi apmācot ieslodzītos par HIV profilaksi.

 

Vēlējumu koks.

 

Vēlējumi no visas pasaules nogādāti UNODC Vispasaules HIV/AIDS koordinatoram Kristianam Krollam (Christian Kroll).

Atpakaļ uz ziņu sadaļu

 

Slide 1
PROVISION OF METHADONE MAINTENANCE THERAPY IN POLICE CUSTODY CENTRES IN LITHUANIA