Islamic Republic of Iran

بر اساس تحقیق جدید دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد، تعداد قربانیان قتل عمد بیشتر از درگیری های مسلحانه است.

 

وین/نیویورک، 8 ژوئیه 2019 (سرویس اطلاع­رسانی سازمان ملل متحد) ـ بر اساس مطالعه جهانی دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد 2019 پیرامون قتل عمد که امروز توسط این دفتر منتشر شد، در سال 2017، در سر تا سر جهان تعداد 464000 نفر به قتل رسیدند. این رقم به میزان قابل توجهی بیشتر از تعداد 89000 نفری است که در درگیری های مسلحانه جان خود را از دست داده اند.

طبق گفته آقای یوری فدوتوف، مدیراجرایی دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد: "مطالعه جهانی پیرامون قتل عمد بر موضوع کشتارهایی که با محور جنسیت اتفاق می­افتند، خشونت­های مرگبار گروه­ های تبهکار و سایر چالش­ها می پردازد، تا بتوان از اقدامات پیشگیرانه در این زمینه و انجام مداخلات لازم برای کاهش میزان ارتکاب به جرم قتل عمد حمایت کرد. وی خاطر نشان کرد که کشورها به منظور کاهش تمام اشکال خشونت و مرگ و میر مربوط به آنها، به اهداف آرمان های توسعه پایدار تا سال 2030 متعهد هستند. این گزارش به نمونه های مهمی از مداخلات جامعه- مدار مؤثر اشاره می کند که به ارتقای مناطق تحت تأثیر خشونت، گروه های تبهکار و جرم سازمان یافته کمک می کنند.

این تحقیق نشان می دهد که تعداد کل افرادی که از مرگ و میر ناشی از خشونت به دلیل قتل عمد آسیب دیده اند، در بیست و پنج سال گذشته افزایش یافته است و از 395542 در سال 1992 به 464000 در سال 2017رسیده است. با این وجود، از آن جائی که سرعت رشد جمعیت جهان از تعداد قربانیان گزارش شده قتل عمد بیشتر بوده است، خطر مرگ و میر به سبب قتل عمد به طور پیوسته کاهش یافته است. میزان جهانی قتل عمد، که براساس قربانیان قتل عمد در میان 100000 نفر محاسبه شده است، از 2/7 در سال 1992 به 1/6 در سال 2017 کاهش یافته است.

جرایم سازمان یافته عامل 19 درصد از قتل های عمد

جرایم سازمان یافته به تنهایی عامل تا 19درصد از موارد قتل عمد در سال 2017 بوده اند. از آغاز قرن بیست و یکم، تعداد افرادی که به دلیل جرایم سازمان یافته کشته شدند به  همان اندازه کشته شده های مجموع درگیری ­های مسلحانه در سر تا سر جهان بوده است. علاوه بر این، جرایم سازمان یافته نیز، همچون درگیری ­های مسلحانه، باعث بی ثباتی در کشورها می­ شود، توسعه­ های اجتماعی اقتصادی را تضعیف می کند و حاکمیت قانون را می­فرساید.

میزان قتل های عمد در داخل مناطق و بین آنها به طور گسترده­ای متغیر است.

میانگین میزان جهانی قتل عمد در سال 2017 (1/6) از وضعیت نگران­کننده تعییرات منطقه­ای حکایت می کند. از زمان آغاز جمع­آوری اطلاعات موثق در سال 1990، قاره آمریکا (2/17) در منطقه بالاترین میزان گزارش شده را داشته است. میزان قتل عمد در آفریقا (0/13) نیز بالاتر از میانگین جهانی بوده است، در حالی که میزان قتل عمد در آسیا، اروپا و اقیانوسیه (به ترتیب 3/2، 0/3، و 8/2) از میانگین جهانی پایین تر بوده است.

اگرچه میزان قتل در قاره آمریکا بالا مانده است، این میزان در داخل منطقه و در هر کشور متفاوت است. در آمریکای مرکزی، با میزان بالای قتل به مقدار 1/62، نرخی به میزان هفت برابر یک کشور با نرخ پایین در این منطقه را دارد. در آمریکای جنوبی، با نرخ بالای قتل به مقدار 8/56، نرخی به میزان شانزده برابر یک کشور با نرخ پایین در این منطقه را دارد.

میزان بالائی از قتل عمد در کشورهای قاره آمریکا متمرکز شده است، و برخی از جمعیت محلی با میزانی از قتل عمد مواجه هستند که با میزان مرگ و میر در مناطق درگیری و سایر مناطق با خطر نامطلوب قابل قیاس است.

اکثر قربانیان قتل­های عمد مردها هستند، اما زن ها غالباً توسط خانواده یا شریک نزدیک خود کشته می شوند.

بر اساس آخرین برآوردها 81 درصد از قربانیان قتل عمد گزارش شده در سال 2017، مردها و پسرها بودند، و بیش از 90 درصد از مظنونین به قتل عمد مردها بودند. هر چند، این مطالعه نشان می­دهد که تفاوت­های جنسیتی میان قربانیان بر اساس سن تغییر می کند.

بر اساس آمار در بیش از 41 کشور، میزان کشته شدن دختران و پسران 9 ساله و سنین پایین­تر تقریباً برابر است، و مردان تا بیش از 50 درصد از قربانیان را تشکیل می دهند.

در تمام مناطق، احتمال این که پسران قربانی قتل عمد شوند با افزایش سن بیشتر می­شود، اگر چه این رویه در مقاطع مختلف اتفاق می افتد. مردان و پسران نوجوان بین سنین 15 تا 29 ساله در سر تا سر جهان در معرض خطر بالاتری برای قتل عمد هستند.

به طور کلی زنان و دختران سهم کمتری از قربانیان قتل عمد را نسبت به مردان را به خود اختصاص می دهند، با این وجود، آنها همچنان بار سنگین­تری از قتل های مربوط به خانواده و شریک نزدیک خود را متحمل می شوند. 

مقابله با عوامل قتل

مداخلات هدفمند و مؤثر در مبارزه با قتل عمد مسلتزم درکی جامع از دامنه و عوامل آن است. عواملی که در این تحقیق بر آنها تأکید می شود، شامل مواردی همچون نابرابری، بیکاری، عدم ثبات سیاسی، شیوع کلیشه­های جنسیتی در جامعه و وجود جرایم سازمان یافته است.

علاوه بر این، این مطالعه بر اهمیت وجود یک حاکمیت متمرکز بر حکم قانون، کنترل فساد و سرمایه­گذاری در توسعه­ اجتماعی اقتصادی از جمله در تحصیل، به عنوان عاملی موثر در کاهش میزان خشونت، اشاره می کند. بر اساس این مطالعه، سلاح­های گرم، موادمخدر و الکل ارتکاب به قتل را تسهیل می کنند و می­بایست به آنها پرداخته شود.

برای دسترسی به گزارش جهانی قتل عمد به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.unodc.org/unodc/en/data-and-analysis/global-study-on-homicide.html

این گزارش شامل 5 کتابچه موضوعی است که هر کدام به یک جنبه از این پدیده پیچیده می پردازد: روند ها و الگوهای قتل عمد؛ عوامل؛ مکانیسم و انواع قتل عمد؛ قتل عمد و توسعه پایدار؛ کشتار جنسیتی زنان و دختران؛ و کشتار کودکان و افراد جوان. کتابچه ششم شامل خلاصه و پیامدهای سیاسی است.

****

برای اطلاعات بیشتر:

برایان هنسفورد

رئیس بخش اطلاع رسانی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد

تلفن: 83225-26060 (1-43 +)

فاکس:  3225-26060 (1 - 43 +)

پست الکترونیکی: brian.hansford@un.org