Islamic Republic of Iran

 

تقدیر ایران از تلاش های پلیس و نیروی انتظامی در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر

 

ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران رویدادی را به منظور تقدیر از تلاش های پلیس و نیروی انتظامی در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر در تاریخ 3 تیر 1399 (23 ژوئن 2020) و پیش از روز جهانی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر برگزار کرد. کارشناسانی از ستاد مبارزه با مواد مخدر، پلیس مبارزه با مواد مخدر، پلیس مرزبانی، قوه قضائیه، گمرک، وزارت کشور، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی کشور، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج، هلال احمر، و صدا و سیما در این رویداد شرکت کردند. کارشناسان از سازمان های مختلف دولتی از 31 استان از طریق اینترنت در این رویداد شرکت کردند. دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، معاون رئیس پلیس، معاون دادستان قوه قضائیه، و نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران سخنرانان این رویداد بودند.

جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از مسیرهای اصلی ترانزیت برای قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای اروپائی است و نقش اصلی در سطح جهانی در چالش کنترل مواد مخدر داشته است. بر اساس تخمین گزارش جهانی مواد مخدر 2020 دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، در سال 2018، جمهوری اسلامی ایران 91 درصد کشفیات تریاک جهان، 48 درصد کشفیات مرفین جهان، و 26 درصد کشفیات هروئین جهان را به خود اختصاص داد. معاون پلیس جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از تلاش های ایران در زمینه کنترل مواد مخدر و مبارزه با قاچاق مواد مخدر، به کشف 266 تن انواع مواد مخدر در طول فروردین- خرداد 1399 اشاره کرد، که 20 درصد افزایش نسبت به دوران مشابه در سال گذشته داشته است.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران سخنرانی کوتاه و مفیدی در خصوص مصرف مواد به عنوان یک مشکل پیچیده در خصوص بهداشت عمومی، امنیت و موضوع های اجتماعی ایراد کرد. او خاطر نشان کرد که همانطور که در اعلامیه وزراء کمیسیون مواد مخدر در ماه مارس 2020 به تصویب رسید، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد روز جهانی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد را به منظور پیوستن به جامعه جهانی برای پرداختن به مشکل جهانی مواد مخدر برگزار می کند. او اظهار داشت که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به همکاری نزدیک خود با جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با چالش تولید، قاچاق و مصرف مواد مخدر ادامه می دهد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران ضمن خوش آمد گویی به شرکت کنندگان و نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، از مساعدت فنی و فراهم آوردن ابزار به منظور کنترل مواد مخدر در ایران توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد قدردانی کرد. او بر اصل مسئولیت مشترک توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و جامعه بین الملل در مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد. وی به تلاش های پلیس و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت که در سال 2020 در ایران 73 درصد از کشفیات حاصل تبادل اطلاعات بوده و 72 درصد از کشفیات در استان های شرقی ایران انجام شده است. در دوران همه گیری کووید-19 در ایران، ستاد مبارزه با مواد مخدر وسایل محافظت شخصی و سایر ابزار بهداشتی را در اختیار مصرف کنندگان خیابانی و همچنین سازمان های غیر دولتی که با مصرف کنندگان مواد کار می کنند، قرار داد.

در انتها، پلیس مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی مراسم امحای 90 تن از انواع مواد مخدر را در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و آذربایجان غربی برگزار کردند که همزمان از طریق اینترنت برای شرکت کنندگان پخش شد.