Islamic Republic of Iran

  تأکید ایران بر همکاری مشترک با سازمان ملل متحد در مقابله با تهدید مواد مخدر

  تهدیدات عمده ناشی از مواد مخدر در ایران و منطقه و تأثیر زیان بار قاچاق این مواد و مصرف آن بر صلح، امنیت، رشد اقتصادی، و توسعه اقتصادی- اجتماعی، موضوع بحث های سازنده بین جناب آقای عبدالرضا رحمانی فضلی  وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران و خانم هلن کلارک اداره کننده برنامه توسعه سازمان ملل و رئیس گروه توسعه سازمان ملل بود که با حضور دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت.

در جلسه ای که در تاریخ 30 مهر 1392 در طی سفر خانم هلن کلارک به ایران انجام شد، وزیر کشور به همکاری نزدیک ایران با دفتر مقابله با مواد مخدر در ایران، برنامه منطقه ای برای افغانستان و کشورهای همسایه و هیأت بین المللی کنترل مواد مخدر در چارچوب کنوانسیون های بین المللی اشاره کردند. ایشان درباره تلاش های ایران در مقابله با قاچاق مواد مخدر با بیان توضیحاتی، اظهار داشتند که جمهوری اسلامی ایران سالانه 500 تن مواد مخدر را کشف می کند و هزینه ای بالغ بر یک میلیارد دلار را برای مدیریت مرزی جهت پیشگیری از قاچاق مواد مخدر از کشور همسایه، افغانستان، به سایر نقاط  دنیا از جمله بازارهای غربی متحمل  می شود.

جناب آقای رحمانی فضلی ضمن ابراز نگرانی از افزایش تولید و کشت تریاک در افغانستان در سال 2013، ضمن فراخون کشورهای جهان به تقویت همکاری با تهران جهت مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تأکید کردند که این تلاش نیاز به همکاری های منطقه ای و جهانی بر پایه اصل مسئولیت مشترک دارد. ایشان اعلام کردند که ایران آماده است تا در برنامه جایگزینی محصول و توسعه جایگزین در افغانستان به عنوان روشی برای مقابله با کشت تریاک و به عنوان مشوقی برای کشاورزان در خودداری از کشت تریاک کمک کند و در عین حال از سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی خواستند تا سطح کمک های خود در این خصوص در افغانستان را ارتقاء بخشند و به مردم افغانستان برای رهائی از این خطر کمک کنند. علاوه بر این، وزیر کشوربا اشاره به ابتکار سه جانبه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به عنوان یک نمونه موفق در فراهم ساختن فرصتی برای همکاری در زمینه مقابله با مواد مخدر بین کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان، بر رضایت  از همکاری سه جانبه و واحد برنامه ریزی مشترک که بر اساس این ابتکار تأسیس شده، تأکید نمودند. ایشان همچنین به  آقای لیک بونوات، نماینده جدید دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران ، خوش آمد گفتند و برای وی آرزوی موفقیت کردند.

 

رئیس برنامه توسعه سازمان ملل متحد نیز با قدردانی از همکاری ایران با سازمان ملل متحد و دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در مقابله با قاچاق مواد مخدر در منطقه افزود که جامعه بین الملل تلاش های جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدررا ارج می نهد. او همچنین از تلاش های  ارزشمند و مؤثر ایران در زمینه کاهش تقاضای مواد مخدر، درمان و مراقبت و کنترل اچ آی وی تقدیر کرد و آمادگی سازمان ملل برای معرفی تجارب ایران در زمینه مقابله با مواد مخدر به جهان و نیز برقراری ارتباط بیشتر با ایران در موضوعات مربوط به کاهش تقاضای مواد مخدر را اعلام کرد.علاوه براین، خانم هلن کلارک تأکید کرد که ایران اولین کشور در جهان بوده که یک حوزه موضوعی خاص را درچارچوب مساعدت توسعه سازمان ملل (UNDAF) را به موضوع کنترل، پیشگیری و کاهش تقاضای مواد مخدر اختصاص داده است.

رئیس برنامه توسعه سازمان ملل متحد در طول سفر سه روزه خود به همراه خانواده سازمان ملل متحد در ایران در بزرگداشت روز سازمان ملل شرکت کرد و از تعدادی از غرفه های اطلاع رسانی آژانس های مختلف سازمان ملل، از جمله دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران که نشریات، بروشورها و پوستر های خود را عرضه داشتند، دیدن کرد. این بزرگداشت، آژانس های مختلف سازمان ملل، همتایان کشوریشان و کسانی را که از برنامه های مختلف سازمان ملل بهره مند می گردند، گردهم آورد.