Islamic Republic of Iran

 

اجلاس ملی مبارزه با فساد در تهران.

 

18 آذر 1394 (9 دسامبر 2015)، تهران- اجلاس ملی مبارزه با فساد در تعامل و همکاری نزدیک با وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه، وزیر دادگستری، جناب آقای مصطفی پورمحمدی، خطاب به نمایندگان تجار، صنایع و کارآفرینان، به ششمین اجلاس دولت های عضو کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد اشاره و خاطر نشان کرد که مبارزه با فساد تنها به دولتها محدود نمی شود و بر اهمیت نقش سایر شرکا، به ویژه بخش خصوصی تأکید کردند. وی همچنین به روند رو به رشد برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) میان جمهوری اسلامی ایران و قدرتهای 1 + 5  اشاره کرد و افزود که انتظار می رود با افزایش سطح همکاریهای بین المللی، تعاملات اقتصادی و مالی نیز گسترش یابد. این مهم نیاز به تبیین ساز و کار مناسب مبارزه با فساد دارد. ایشان بر عزم جدی مقامات عالی کشور، همچون مقام رهبری در زمینه مبارزه با فساد تاکید و اقدامات پیشگیرانه را یکی از عوامل کلیدی ضد فساد برشمردند. او اظهار داشت که دولت بر این باور است که مبارزه با فساد نیازمند اقدام از سوی تمام گروه های جامعه می باشد.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران، آقای لیک بونوات، در سخنرانی خود خاطر نشان کرد که هیچ کشوری از فساد در امان نیست و جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 31 فروردین 1388 (20 آوریل 2009) کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد را به تصویب رساند. در حال حاضر، 177 کشور این کنوانسیون را تصویب کرده اند. وی در حین قرائت متن پیام مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد افزود که چنانچه فساد و رشوه مورد نظر قرار نگیرند، می توانند مانعی جدی بر سر راه توسعه پایدار و دستیابی به اهداف برنامه جهانی 2030 باشند. این جرایم جدی، اطمینان لازم فی ما بین شهروندان و دول، و همچنین تجار و مصرف کنندگان را خدشه دار می نمایند. زمانی که فساد شایع می گردد، کشورها با میزان کم سرمایه گذاری خارجی مواجه می شوند و اعتبارات خدشه دار می شوند. فساد پیروزی کوتاه مدتی برای  عده ای قلیل می شود، و در مقابل، آسیبی عمیق به عده کثیری وارد می نماید. بنا به دلایل یاد شده، روز جهانی مبارزه با فساد فرصتی است تا فعالیتهای انجام شده در زمینه مبارزه با فساد و رشوه را ارج نهیم و همچنین، تلاشهای آتی به منظور زدودن این جرایم از جهان را در دستور کار قرار دهیم.

icon-doc Further information at:

 

International Anti-Corruption Day, UNODC Global Campaign (Campaign Materials)

 

International Anti-Corruption Day, UNODC Global Campaign (Audio Video)