Islamic Republic of Iran

 

مراسم روز جهانی مبارزه با فساد در جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.

9 دسامبر (18 آذر) مصاف با روز جهانی مبارزه با فساد است. کمپین امسال، فساد صفر درصد- توسعه 100 درصد، این ایده را تقویت می کند که توسعه تنها وقتی رشد می کند که جوامع  با علل اساسی فساد  مبارزه کنند.

کمپین مشترک دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم و برنامه توسعه سازمان ملل متحد بر اثرات مخرب فساد بر توسعه تأکید دارد. دبیر کل سازمان ملل متحد، بن کی مون، در پیامش به مناسبت این روز گفت: "فساد مانعی است بر دستیابی به اهداف توسعه هزاره و باید برای تعریف و اجرای برنامه کاری صحیح برای توسعه بعد از سال 2015 باید در نظر گرفته شود."

این کمپین بر آن است تا همه افراد را از تمامی سطوح جامعه در مبارزه با فساد گردهم آورد. کمپین مورد بحث یک  فراخوان جهانی برای اقدام علیه فساد و ارتقاء آگاهی درباره کنوانسیون سازمان ملل علیه فساد است. بازپس گرفتن آنچه به سبب گروه های فاسد از دست رفته است، وظیفه همه است. روز جهانی مبارزه با فساد در تمام دنیا توسط دولتها و سازمان های جامعه مدنی، بخش خصوصی و رسانه و عموم مردم برگزار می شود.

مراسم روز جهانی مبارزه با فساد بطور مشترک توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و سازمانهای غیردولتی در جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید. در این مراسم، جناب آقای شریعتمداری ــ معاون اجرایی رییس جمهور نیز حضور یافت و در خصوص مبارزه با فساد سخنرانی نمودند که در آن بر نیاز و ضرورت مبارزه با جرائم اقتصادی و فساد، توسط دولت تاکید گردید.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران نیز توضیحاتی را در خصوص نقش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به عنوان متولی کنوانسیون مبارزه با فساد و تعهدات این دفتر در جمهوری اسلامی ایران به حاضرین ارائه کرد. ایشان با قدردانی از تلاشهای ملی در این زمینه، آمادگی این دفتر را برای گسترش سطح همکاری ها ابراز نمود. بعلاوه، ایشان متن بیانیه دبیراجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد ـ آقای یوری فدوتوف را قرائت و ترجمه فارسی آن در اختیار حاضرین قرار گرفت. در متن بیانیه، آقای فدوتوف اعلان داشته اند که "روز جهانی مبارزه با فساد فرصت بسیار مناسبی برای تجلیل و گرامیداشت دهمین سالگرد انعقاد کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد است". ایشان با تاکید بر این که "فساد تنها مشکل یک کشور در حال توسعه و یا توسعه یافته نیست، بلکه چالشی برای تمام افراد و تمامی ملتهاست" خاطر نشان ساختند که "برای کمک به نفی فساد در تمامی اشکال متعدد آن، به یک تریبون قوی و قدرتمند نیاز داریم".

برای اطلاع بیشتر:

وب سایت کمپین مبارزه با فساد: http://www.anticorruptionday.org

پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

گفته های دبیرکل سازمان ملل پیرامون اجلاس عالی رتبه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر: "نقش حاکمیت خوب و برنامه توسعه بعد از سال 2013"

پیام دبیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد