Islamic Republic of Iran

سرویس اطلاع رسانی سازمان ملل متحد در وین

دبیرکل سازمان ملل متحد

بیانیه روز جهانی مبارزه با قاچاق انسان ، 30 ژوئیه 2019

قاچاق انسان از جرائم فجیعی است که هر منطقه از جهان را تحت تأثیر قرار داده است. طبق آمار دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد حدود 72 درصد از قربانیان شناسایی شده زنان و دختران هستند و درصد قربانیان کودک نسبت به سال های 2004 تا 2016 دو برابر شده است. بیشتر قربانیان شناسایی شده برای بهر­ه­کشی جنسی قاچاق می­شوند؛ همچنین کار اجباری، بکارگیری کودکان به عنوان سرباز و دیگر اشکال استثمار و سوءاستفاده از دیگر دلایل قاچاق هستند.

قاچاقچیان و گروههای تروریستی در کمین افراد آسیب­پذیر هستند: افرادی که در فقر بسر می­برند، درگیر جنگ هستند و یا با تبعیض دست به گریبان هستند. نادیا مراد، نخستین قربانی قاچاق که به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد خدمت می­کند، بطور عادلانه و مشترک جایزه صلح نوبل سال 2018 را به دلیل الهام بخشیدن به اقدامات بین المللی برای جلوگیری از قاچاق و خشونت جنسی در درگیری به دست آورد.

از دلایل افزایش قاچاق درگیری­ های مسلحانه، جا به جایی، تغییرات اقلیمی، بلایای طبیعی و فقر است که باعث تشدید آسیب­پذیری و احساس نا امیدی می­شود. مهاجران مورد هدف قاچاقچیان هستند. هزاران نفر در دریا، صحراها و بازداشتگاه ها، و در دستان قاچاقچیان جان خود را از دست می­دهند و قاچاقچیان مهاجران به تجارت بی­رحمانه خود ادامه می­دهند.

متأسفانه بی­تفاوتی روزمره نسبت به سوء استفاده و استثماری که در اطراف ما اتفاق می­افتد خسارات سنگینی را به­ جا می­گذارد. در واقع، از ساخت و ساز تا تولید مواد غذایی تعداد بی شماری از کسب و کارها و شرکت ها ازچنین فجایعی سود می­برند.

اقدامات چندجانبه از جمله از طریق کنوانسیون پالرمو و پروتکل آن برای جلوگیری، سرکوب و مجازات قاچاق انسان بخصوص زنان و کودکان پیشرفت بسزایی داشته است. اکثر کشورها قوانین لازم را دارند و برخی کشورها به تازگی اولین مورد محکومیت قاچاق را ثبت کرده­اند. اما اقدامات بیشتری برای اجرای عدالت در خصوص شبکه های قاچاق فرامرزی نیاز است و در رأس آن اطمینان از این که قربانیان شناسایی شده­اند و به حمایت و خدمات مورد نیاز دسترسی دارند.  

آرمان های توسعه پایدار شامل اهدافی واضح جهت جلوگیری از سوءاستفاده و استثمار، از بین بردن تمامی اشکال خشونت علیه زنان و دختران، و ریشه کن ساختن کار اجباری و کار کودکان است. در روز جهانی مبارزه با قاچاق انسان، بیایید مجدداً بر تعهد خود مبنی بر متوقف ساختن مجرمان از سوء استفاده بی ­رحمانه از مردم برای سودآوری تأکید کنیم و به قربانیان برای بازسازی زندگی آنها کمک کنیم.