Islamic Republic of Iran


درخواست رئیس مواد مخدر سازمان ملل برای چهارچوب های همکاری قوی تر و توجه به بهداشت به منظور دستیابی به سیاست بین المللی در زمینه مواد مخدر

وین، 12 مارس (22 اسفند)(سرویس اطلاع رسانی سازمان ملل)- یوری فدوتوف، مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل، در ابتدای پنجاه و پنجمین جلسه کمیسیون مواد مخدر که از 12 تا 16 مارس در وین برگزار می شود، اظهار کرد برای مبارزه با تهدیدات ناشی از مواد مخدر وجود شبکه های همکاری منطقه ای قوی تر بسیار ضروری است. وی تأکید کرد، "ما با تهدیدی فراملی مواجه هستیم یعنی نسبت فوق العاده ای که به 320 میلیارد دلار آمریکا یا حدود 0.5 درصد تولید ناخالص داخلی در جهان می رسد."

وزرا و مسئولان مبارزه با مواد مخدر از 53 کشور عضو کمیسیون مبارزه با مواد مخدر به مسائل مهمی همچون دسترسی به مواد مخدر و روانگردان برای اهداف علمی و پزشکی و جلوگیری از انحراف مواد شیمیایی برای تولید مواد مخدر خواهند پرداخت. کمیسیون مبارزه با مواد مخدر بخش اصلی سیاست گذاری در زمینه مواد مخدر در سیستم سازمان ملل است.

اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی توضیح داد که دولتش به شدت در حال مبارزه با قاچاق کوکائین بوده و چندین تن مواد مخدر را از بین برده است. وی گفت کشورش، بویژه از نظر تجهیزات و تکنولوژی، برای مبارزه با این آفت به همکاری های بین المللی بیشتری نیاز دارد. البته بولیوی تصمیم دارد به خاطر فواید برگ کوکا از کنوانسیون واحد مواد مخدر 1961 خارج شود و یک اشتباه تاریخی را جبران کند. وی گفت اگر این کنوانسیون شرطی برای جایز دانستن مصرف سنتی برگ کوکا داشته باشد، بولیوی دوباره به کنوانسیون خواهد پیوست.

مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل از کشورها خواست به عنوان بخشی از پاسخ جامع به عرضه، تقاضا و قاچاق مواد مخدر، بر استراتژی های پیشگیری بیافزایند. وی اظهار کرد، "در حال حاضر فعالیت های ما در بخش های عرضه و تقاضا به شدت به نفع بخش عرضه است. باید این تعادل را دوباره برقرار کنیم. پیشگیری، درمان، بازپروری و بهداشت باید عناصر اصلی استراتژی ما باشند." "روی هم رفته فعالیت های ما در بخش درمان، باید شامل فعالیت های کلینیکی و معمولی ما در پاسخ به هر نوع بیماری در سیستم بهداشت نيز باشد."

آقای فدوتوف کشورها را ترغیب کرد تا وابستگی به مواد مخدر را یک بیماری به شمار بیاورند؛ شواهد نشان می دهد در مواجهه با یکی از مسائل بهداشت عمومی که سالانه جان 250000 نفر را می گیرد، درمان بسیار مؤثر تر از سرکوب کردن است. وی اظهار کرد که کودکان نسبت به تأثیرات مواد مخدر آسیب پذیر هستند و برای محافظت از آنها به کارگیری روش های پیشگیری خانواده-محور بسیار مهم است.

در یکصد سالگی امضای کنوانسیون بین المللی مواد مخدر که اولین ابزار حقوقی برای کنترل مواد مخدر به شمار می رود، مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل گفت، شناخت موفقیت هایی که در آن زمان به دست آمد بسیار مهم است اما کارهای بیشتری باید در این زمینه انجام داد. وی افزود، کنوانسیون های بین المللی مواد مخدر بهترین راه ها را برای کاهش تأثیرات منفی مواد مخدر بر افراد و جوامع فراهم کرده اند، در حالی که مسلماً به کنوانسیون هایی با هدف دستیابی به داروهایی برای حفظ جان افراد نیز نیاز داریم.

آقای فدوتوف تأکید کرد ابتکارات منطقه ای که توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در زمینه مسئولیت های مشترک كشورهاي تولید کننده و مصرف کننده مواد مخدر آغاز بهکار کرده اند، با تهدیدات امنیتی ناشی از جریانات مواد مخدر مبارزه کنند. دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل به منظور ایجاد ائتلافی بزرگ برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کشت و تولید خشخاش، برنامه ای منطقه ای را برای افغانستان و کشورهای همسایه ترتیب داده است. شبکه هایی همچون ابتکار سه جانبه بین افغانستان، ایران و پاکستان، و مرکز همکاری و اطلاع رسانی منطقه ای آسیای مرکزی نیز تقویت می شوند. این دفتر به زودی برنامه منطقه  ای جدیدی برای جنوب شرق اروپا ترتیب می دهد، که بر "مسیر بالکان" هروئین تمرکز دارد.

این دفتربا اشاره به پیشرفت مهمی که در زمینه تبادل اطلاعات درباره جریانات کوکائین به آن سوی اقیانوس اطلس رخ داده است، نیروی ضربت مشترک ممنوعیت را در فرودگاه داکار سنگال ایجاد کرده است، که بین 20 فرودگاه در آمریکای لاتین، کارائیب، آفریقا و اروپا ارتباط برقرار می کند. این دفتر در آمریکای مرکزی نیز قطبی منطقه ای بوجود آورده و کارائیب را اتحاد استراتژیکی با هدف تقویت پاسخی محکم به جرم سازمان یافته قرار داده است.

به گفته مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل، اگرچه تمامی این ابتکارات مهم هستند، مبارزه با عرضه تنها راه حل نیست. وی اظهار کرد، "اجازه بدهید واضح تر بگویم: بدون کاهش تقاضای مواد مخدر، کاهشی در میزان عرضه مواد مخدر رخ نخواهد داد، و باید برای مبارزه با تقاضا بیشتر تلاش کرد."