Islamic Republic of Iran

 

همکاری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و ایران در زمینه کنترل مواد مخدر به مناسبت روز جهانی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر

  

ستاد مبارزه با مواد مخدر در جمهوری اسلامی ایران در روز5 تیر 1400 (26 ژوئن 2021) به مناسبت روز جهانی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر، رویدادی را برگزار کرد. کارشناسان و مقامات از ستاد مبارزه با مواد مخدر، پلیس مبارزه با مواد مخدر، پلیس مرز، قوه قضائیه، گمرک، وزارت کشور، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی کشور، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، نیروهای بسیج، هلال احمر، و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در این رویداد شرکت کردند. دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، فرمانده پلیس جمهوری اسلامی ایران، فرماندار استان سیستان و بلوچستان و نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران نیز در این رویداد شرکت کردند. سفیر و نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران درسازمان ملل در وین هم از طریق اینترنت در این اجلاس شرکت کردند.

جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از مسیرهای اصلی ترانزیت برای قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای اروپائی است و نقش اصلی در سطح جهانی در چالش کنترل مواد مخدر داشته است. بر اساس تخمین گزارش جهانی مواد مخدر 2021 دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، در سال 2019، جمهوری اسلامی ایران 90 درصد کشفیات تریاک جهان، 72 درصد کشفیات مرفین جهان، و 20 درصد کشفیات هروئین جهان را به خود اختصاص داد. فرمانده پلیس جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از تلاش های ایران در زمینه کنترل مواد مخدر و مبارزه با قاچاق مواد مخدر، نگرانی خود را نسبت به افزایش روند تولید و مصرف مواد مخدر در جهان ابراز کرد.

در این اجلاس، نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران، بیانیه خانم غادا والی، مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر را خواند و سپس سخنرانی خود را پیرامون همکاری های ایران و دفتر مقابله با مخدر و جرم سازمان ملل متحد در زمینه کنترل مواد مخدر ایراد نمود. او به مشارکت قوی دولت جمهوری اسلامی ایران و
 دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در زمینه های مختلف از جمله ظرفیت از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ارائه مساعدت فنی به دولت ایران در خصوص مبارزه علیه قاچاق مواد مخدر و پیش سازها اشاره کرد و اظهار داشت که دفتر مقابله با مواد مخدر به همکاری با و حمایت از تلاشهای بسیار موفق و قابل ستایش کنترل مواد مخدر و همچنین شبکه های سازمان یافته جرم توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی ایران متعهد باقی می ماند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران به حضار خوش آمد گفت واز حضور همتایان کشوری و نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران تشکر کرد. او از مساعدت فنی و ارائه تجهیزات توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد برای کنترل مواد مخدر در ایران تقدیر کرد. او بر اصل مسئولیت مشترک توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جامعه بین المللی در مبارزه علیه مواد مخدر تأکید کرد. وی تصریح کرد که ایران با کشف حدود 1200 تن مواد مخدر در سال 2020 علی رغم همه گیری کووید – 19، کشوری پیشرو در کنترل مواد مخدر در دنیا بوده است. او نگرانی خود را نسبت به رشد جهانی تولید و مصرف مواد مخدر و همچنین چالش هایی که ایران در تولید مواد صنعتی، از جمله شیشه (متامفتامین)، در افغانستان رو به رو است، ابراز داشت.

در طول این رویداد، به برخی از فعالان در حوزه کنترل مواد مخدر و سفیران پیشگیری از مواد مخدر و هچنین خانواده های شهدا و برخی از جانبازان از طرف دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر لوح تقدیر اهدا شد.

در پایان، مراسم امحای 57 تن از انواع مختلف مواد مخدر را توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی ایران در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان از طریق اینترنت پخش شد.

****
برای اطلاع بیشتر:
آقای کاوه مرادی
مدیر ارشد برنامه
دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران
تلفن: 88878377-009821
آدرس پست الکترونیکی: kaveh.moradi@un.org