Islamic Republic of Iran

 

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به حمایت از پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران ادامه می‌‌دهد

  

تهران، 6 اکتبر 2021 – دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران، با هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران، یک دورۀ آموزشی تخصصی را در موسسۀ آموزشی VIPK در مسکو زیر نظر وزارت کشور فدراسیون روسیه، از 27 سپتامبر تا 1 اکتبر، به منظور حمایت و افزایش ظرفیت‌‌های پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، با موضوع رسیدگی به جرائم مرتبط با مواد مخدر سازماندهی کرد. این اولین دورۀ آموزشی از زمان پیدایش همه‌‌گیری کرونا در ایران بود که طی آن هیئتی متشکل از ده افسر پلیس حرفه‌‌ای از پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران در آموزش‌‌های تخصصی خارج از کشور شرکت کردند.

آموزش تخصصی با هدف تقویت مهارت‌‌های حرفه‌‌ای و افزایش آگاهی افسران پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، شامل موضوعات متعددی در زمینۀ همکاری بین‌‌المللی نیروهای انتظامی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مسائل حقوق بشر در جریان تحقیقات قاچاق مواد مخدر، طبقه‌‌ بندی مواد مخدر و روان‌‌گردان، ویژگی‌‌های آزمایشگاه‌‌های مخفی غیرقانونی، روش‌‌های تشخیص جاسازها، قاچاق مواد مخدر و روان‌‌گردان، تاکتیک ‌‌های ویژۀ بررسی در موارد قاچاق مواد مخدر و غیره بود.

هیئت افسران پلیس مبارزه با مواد مخدر در مسکو با همکاران روسی خود ملاقات کرده‌‌اند. در ملاقات کاری اعضای هیئت ایرانی و مقامات ارشد سفارت ایران در مسکو، رئیس موسسۀ آموزشی VIPK وزارت کشور روسیه برای افسران پلیس مبارزه با مواد مخدر آرزوی آموزشی پربار پس از اتمام دوره و موفقیت در گذراندن امتحانات و تسلط بر موارد آموزشی پیش-بینی شده کرد. طرفین این رویداد، از پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران و وزارت کشور روسیه، علاقه‌‌مندی حرفه‌‌ای خود را برای تقویت برنامه‌‌های آموزشی و همکاری حرفه‌‌ای به منظور ایمن‌‌سازی کشورها از مواد مخدر اعلام کردند.

همان‌‌طور که در دیدار بین الکساندر فدولوف، نمایندۀ کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و سرتیپ مجید کریمی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران مطرح شد، در صورتی که این آموزش برای شرکت‌‌کنندگان ایرانی مفید و مثمرِ ثمر واقع شود، از سازماندهی آموزش‌‌های آینده با همکاری سفارت روسیه در تهران پشتیبانی خواهد شد. همان‌‌طور که آقای الکساندر فدولوف، نمایندۀ کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، اشاره کرد، سفارت روسیه در ایران به منظور گسترش مشارکت با جمهوری اسلامی ایران به طور فعال از جلسۀ آموزشی در مسکو حمایت کرده است.

این رویداد به عنوان بخشی از فعالیت‌‌های پیش‌‌بینی شده تحت چارچوب زیربرنامه 1 " مدیریت مرزی و قاچاق غیر قانونی" از برنامۀ مشارکت کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (2019-2015) ، با حمایت مالی سخاوتمندانۀ فدراسیون روسیه صورت گرفت.

***
برای دریافت اطلاعات بیشتر
امیرحسین وزیری،
کارشناس برنامۀ دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد
جمهوری اسلامی ایران
تلفن: 81 ـ 77 83 87 88 (21 ـ 0098)
فاکس: 00 67 79 88 (21 ـ 0098)
پست الکترونیکی: amirhossein.vaziri@un.org