Islamic Republic of Iran

 

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران با حمایت مالی نروژ، کالاهای پزشکی تهیه شده را تحویل مرکز جامع کاهش آسیب زنان داد

  

دفتر مقابله با مواد و جرم سازمان ملل متحد با همکاری با ستاد مبارزه با مواد مخدر، اقلام پزشکی خریداری شده با کمک مالی دریافت شده از پادشاهی نروژ را در 24 مه 2022 به سازمان مردم نهاد نور سپید هدایت که در منطقه شوش در جنوب تهران مشغول به کار است، تحویل داد.

سازمان مردم­ نهاد نور سپید هدایت پیش از این توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر برای دریافت حمایت های بیشتر از دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، با هدف بهبود خدمات برای زنان مصرف کننده مواد مخدر در ایران معرفی شده است. بر اساس تخمین­ های آماری، زنان نسبت خاصی را در میان مصرف کنندگان مواد تشکیل می دهند.  عمده مواد مخدر غیرقانونی مورد سوء مصرف در میان جمعیت منطقه، مواد افیونی مانند تریاک و هروئین است، اما مصرف کریستال متامفتامین در بین زنان مصرف کننده مواد مخدر افزایش یافته است. با توجه به شواهد قابل توجهی مبنی بر اینکه زنان مصرف کننده مواد با سرعت بیشتری نسبت به مردان به مواد مخدر معتاد می شوند، این روند  می تواند نگران کننده باشد. زنانی که از مواد مخدر استفاده می کنند بیشتر از جمعیت عادی در معرض خطر ابتلا به اچ آی وی هستند.

دفتر مقابله با مواد و جرم سازمان ملل متحد در ایران با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران، از "بهبود برنامه های درمان مصرف مواد مخدر برای زنان" با بودجه اهدایی کشور پادشاهی نروژ حمایت می کند. مجموعه فعالیت های تأمین اعتبار شده، مؤلفه هایی برای بهبود برنامه های درمانی از جمله: برنامه های مدیریت مورد و حمایت روانی-اجتماعی، درمان ادغام­ یافته مصرف همزمان مواد و اختلالات سلامت روان، مصاحبه انگیزشی، توانبخشی در زمینه خدمات روزانه کلینیک، مدیریت بیش مصرف مواد و همکاری با سازمان های جامعه مدنی را شامل می­شوند.   

اقلام پزشکی تهیه شده شامل: برانکارد برای معاینه پزشکی، ویلچر برای معلولان و بیماران ضعیف، وسایل معاینات پزشکی، تجهیزات و دارو برای ترالی اورژانس، تست های سریع اچ آی وی، کاندوم، وسایل مراقبت از کودک و تست های سریع کووید /امیکرون می­شوند.

این مؤسسه یک مرکز جامع کاهش آسیب است که در منطقه 12 تهران واقع شده است و در سال 1398 تأسیس شده است و زیر نظر سازمان بهزیستی کشور فعالیت می کند. فضای این مرکز توسط شهرداری تهران تأمین شده است. نور سپید هدایت خدمات حمایتی، آموزشی و همچنین آموزش حرفه ای را به مراجعان خود ارائه می دهد. انواع خدمات رایگان و شبانه روزی به زنان آسیب پذیر و فرزندانشان مانند خدمات مرکز سرنشین، سرپناه برای خواب شبانه، توانمندسازی اشتغال زنان و خدمات اطلاع رسانی در این مرکز ارائه می­شوند.