Islamic Republic of Iran


UNODC و UNHCR به منظور ارائه درمان و توانبخشی به پناهندگان افغان در ایران هم­پیمان می­شوند

30 آذرماه 1391 - دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) در جمهوری اسلامی ایران تفاهم‌نامه‌ای با هدف ارتقای ظرفیت مراکز گذری در کشور که به پناهندگان افغان خدمات پیشگیری، مراقبت و درمان اچ‌آی‌وی ارائه می‌کنند، امضا کردند. این اولین پیمان همکاری رسمی میان این دو نهاد سازمان ملل متحد در ایران به منظور ارائه خدمات مربوط به مواد به پناهندگان می‌باشد.

در راستای پیمان جهانی میان دو آژانس سازمان ملل متحد، این همکاری موجب ارتقای کارایی و کیفیت یاری رسانی به پناهندگان افغان در ایران و همچنین جمعیت بومی کشور خواهد ‌شد.

برنامه­ریزی این دو آژانس در جهت افزایش دانش، مهارت و اعتماد ارائه دهندگان خدمات مداخله درمان و مراقبت به پناهندگان مصرف کننده مواد محرک است. در راستای این همکاری همچنین ارائه دهندگان خدمات در مورد اهمیت فعالیت‌های بدنی و ورزش در فرایند بازپروری مصرف کنندگان مواد آموزش می‌بینند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) در جمهوری اسلامی ایران از تفاهم نامه استقبال کرده و آن را راهی برای هرچه کارامدتر کردن همکاری دوطرفه دو نهاد در ارائه کمک‌های هماهنگ به افراد مورد نظر و کسانی که بیش از همه به آن نیاز دارند دانست.

کاوه مرادی، معاون دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران گفت: "دستورکار UNODC درباره کاهش تقاضای مواد و کنترل اچ‌آی‌وی تماماً مکمل فعالیت­­های UNHCR برای حمایت از رفاه و سلامت پناهندگان می­باشد."