Islamic Republic of Iran

 

هیئت کنترل بین المللی مواد مخدر: از هر یک دلاری که صرف پیشگیری می شود، می توان تا ده دلار پس انداز کرد.

گزارش هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر:

  • بر میزان هزینه های اجتماعی و اقتصادی سوء مصرف مواد مخدر تأکید می کند؛
  • نسبت به میزان فزاینده سوء مصرف داروهای تجویزی بیشتر از مواد "غیر قانونی" در برخی کشورها اخطار می دهد؛
  • شامل روندهای منطقه ای است و بر گسترش " مخدرهای قانونی" که اکنون در تقریباً تمام مناطق موجود است تأکید می کند.

گزارش پیش سازهای هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر بر آخرین روندها و چالش ها در کنترل پیش سازهای شیمیائی تأکید می کند.

وین، 4 مارس 2014 (13 اسفند 2014) (سرویس اطلاعات سازمان ملل متحد) - طبق گزارش سال 2013 هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر که امروز در شهر لندن معرفی شد، از شش مصرف کننده مشکل ساز مواد مخدر- حدود 4.5 میلیون نفر - در دنیا تنها یک نفر درمان مورد نیاز خود را دریافت می کند که هزینه ای معادل 35 میلیارد دلار آمریکا را در سال در بر دارد. هروئین، کانابیس و کوکائین مواد مخدری هستند که در جهان بیشترین میزان مصرف را در بین افرادی دارند که وارد عرصه درمان می شوند. رئیس هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر، ریموند یانز، اشاره کرد که سرمایه گذاری در پیشگیری و درمان " سرمایه گذاری" عاقلانه ای است چرا که می تواند به پس اندازهای چشمگیر در هزینه های مربوط به جرم و بهداشت منجر شود و از رنج افراد وابسته به مواد و خانواده هایشان بکاهد. هر دلاری که در راه پیشگیری صرف می شود، در مراحل بعدی به میزان ده دلار به نفع دولت ها خواهد بود. گزارش هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر تفاوت های منطقه ای قابل ملاحظه ای را در فراهم آوردن درمان نشان می دهد: در آفریقا، تنها یک نفر از 18 مصرف کننده مشکل ساز مواد مخدر تحت درمان قرار می گیرند، در آمریکای لاتین، کارائیب و اروپای جنوب شرقی، یک نفر از 11 مصرف کننده مشکل ساز مواد مخدر تحت درمان قرار می گیرد و در آمریکای شمالی از هر سه مصرف کننده مشکل زا، یک نفر به  خدمات درمانی دسترسی دارد.

سوء مصرف داروهای تجویزی خطری جدی برای سلامت عمومی به شمار می رود و در برخی کشورها از مواد مخدر غیر قانونی پیشی گرفته است - هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر نسبت به دسترسی گسترده داروهای تجویزی هشدار می دهد.

رئیس هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر می گوید که "روزهای بازپس گیری" به عنوان بخشی از ابتکارهای امن و در دسترس برای داروهای تجویزی مهم هستند ولی برای مقابله با روند رو به رشد سوء مصرف داروهای تجویزی که ناشی از دسترسی زیاد به این داروهاست، کافی نیستند. "درک نادرستی وجود دارد مبنی بر این که داروهای تجویزی کمتر از مواد مخدر غیر قانونی قابل سوء مصرف هستند." خانواده ها منبع اصلی داروهای تجویزی هستند که دیگر برای اهداف پزشکی قابل استفاده نیستند، و از آنها برای سوء مصرف استفاده می کنند. تحقیقات نشان می دهند که درصد قابل توجهی از افرادی که داروهای تجویزی را سوء مصرف می کنند، برای اولین بار دارو را از یک دوست تا عضوی از خانواده که دارو را از راه قانونی تهیه کرده بود، دریافت کردند. سوء مصرف داروهای تجویزی خطر جدی و رو به رشدی برای سلامت عمومی در آمریکای شمالی است، منطقه ای که بالاترین آمار مرگ و میر مربوط به مواد مخدر را در دنیا دارد. گزارش هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر می گوید که برای مقابله با سوء مصرف داروهای تجویزی تنها می توان به دلایل اصلی عرضه بیش از حد آن، همچون "خرید توسط دکتر"، تجویز بیش از حد توسط متخصصین پزشکی و فقدان کنترل بر صدور و پرونده سازی نسخه ها، پرداخت.

روندهای منطقه ای - " مخدرهای قانونی"، مقررات کانابیس و مشکل رو به وخامت مواد مخدر افغانستان

تعداد و انواع بی سابقه ای از مواد روانگردان جدید، که غالباً تحت عنوان "نمک حمام"، "مخدرهای قانونی" و یا "غذای گیاه" به فروش می روند، چالش های اصلی نه تنها در اروپا بلکه به طور فزاینده ای سایر مناطق و کشورهای در حال توسعه می باشند. این روند رو به رشد چالش هائی را برای سازمان های انتظامی و نظارتی به وجود می آورد. در ژوئن سال 2014، کمیته کارشناسان وابستگی به مواد سازمان بهداشت جهانی در جلسه سی و ششم خود، به بررسی بیش از 20 ماده روانگردان جدید خواهد پرداخت.

آمریکای مرکزی و کارائیب همچنان تحت تأثیر قاچاق مواد مخدر و میزان بالای خشونت ناشی از مواد مخدر است، در حالی که تولید فراوان متامفتامین باعث نگرانی جدی است. این منطقه همچنان یک مسیر ترانزیت قابل ملاحظه کوکائین به آمریکای شمالی و اروپا به شمار می رود؛ برآورد می شود که بیش از 90 درصد از کل کوکائینی که به ایالات متحده قاچاق می شود، از کلمبیا نشأت می گیرد و از طریق مکزیک و آمریکای مرکزی ترانزیت می شود.

افزایش کلی در قاچاق مواد افیونی از طریق آفریقا نیز وجود دارد. افزایش 10 برابر در کشفیات هروئین در آفریقای شرقی، این زیر منطقه را تبدیل به بزرگترین مرکز قاچاق هروئین در آفریقا به بازارهای اروپا  کرده است. هروئین به طور فزاینده ای از آفریقای غربی به مقصد اروپا ترانزیت می شود و همچنین به آفریقای جنوبی قاچاق می شود. در آفریقا همچنین پتانسیل گسترش تقاضا در بازار کوکائین وجود دارد، اگرچه سوء مصرف کانابیس همچنان بالا و تقریباً دو برابر میانگین جهانی است.

پیشرفت های اخیر در قانونی ساختن کانابیس برای استفاده تفریحی در قاره آمریکا، در ایالات کولورادو و واشینگتن، و در اوروگوئه، باعث نگرانی هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر شده است. رئیس هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر می گوید: "هنگامی که دولت ها خط مشی های آینده خود را پیرامون این مسئله تنظیم می کنند، ملاحظه اصلی می بایست رفاه و سلامت طولانی مدت جمعیت باشد." هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر اشاره می کند که چنین مقرراتی با شروط کنوانسیون 1961 مغایرت دارد، چرا که در این کنوانسیون مصرف کانابیس تنها به استفاده علمی و پزشکی محدود شده است.

آمریکای شمالی منطقه ای با بالاترین مرگ و میر ناشی از مواد مخدر در جهان است و سوء مصرف داروهای تجویزی خطری رو به رشد و جدی برای سلامت عمومی به شمار می رود. آمریکای جنوبی پائین ترین میزان از کشت بوته کوکا از سال 1999 را داشته است. کشت از حدود 700, 153 هکتار در سال 2011 به 700, 133 هکتار در سال 2012 کاهش یافت.

تولید و تقاضای هروئین در آسیای شرقی و جنوب شرقی همچنان نگرانی اصلی هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر است. چین گزارش داده است که به تنهائی نزدیک به 1.3 میلیون سوء مصرف کننده مواد شبه افیونی در سال 2012 داشته است. این افزایش در تقاضا در چین ممکن است باعث افزایش تقاضا برای تولید هروئین در هر جای دیگر این منطقه باشد.

مشکل مواد مخدر افغانستان رو به وخامت است. این کشور با 000, 209 هکتار تحت کشت، رکورد جدیدی را در کشت غیر قانونی خشخاش در سال 2013 از آن خود کرده است، افزایشی معادل 39 درصد نسبت به 000, 154 هکتار در سال 2012.  این کشور همچنان مرکز تولید غیر قانونی هروئین باقی می ماند و اهمیت آن به عنوان منبع حشیش برای بازارهای جهان در حال رشد است. به گفته گزارش هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر، این وضعیت به طور جدی اهداف معاهده های بین المللی کنترل مواد مخدر را به خطر می اندازد. این هیئت، همکاری بین المللی را برای حل وضعیت فرا می خواند و تأکید می کند که دست یافتن به ریشه کنی خشخاش تنها زمانی ممکن است که قوانین مربوط به طور کامل رعایت و اجرا می شوند در حالی که معیشت جایگزین پایدار در مناطق تحت تأثیر نیز فراهم می شود.

کشت غیر قانونی گیاه کانابیس در خانه ها و مزارع بزرگتر، در اروپا رو به افزایش است و در برخی کشورها بذر این گیاه و ابزار لازم برای کشت آن از طریق اینترنت فراهم می شود. تولید غیر قانونی کانابیس در مقیاس زیاد از طریق جرم سازمان یافته انجام می شود، گرچه در برخی کشورها مانند انگلیس، گرایشی به سوی داشتن مزارع کوچک چندگانه برای تولید غیر قانونی کانابیس وجود دارد. کانابیس همچنین ماده مخدری است که در اروپای مرکزی و غربی در میان افرادی که برای اولین بار برای درمان مراجعه می کنند، بیشترین میزان سوء مصرف را داشته است. مواد روانگردان جدید پدیده نوظهور مواد مخدر در اروپای جنوب شرقی و شرقی است که در سال های اخیر تأثیر خود را نشان داده است. نشانه هائی وجود دارد که تولید محدود این مواد در اروپا هم انجام می شود، در حالی که این مواد عمدتاً برای فراوری، بسته بندی و توزیع در اروپا، از آسیا حمل می شوند. مسیر بالکان همچنان رایجترین مسیر مورد استفاده برای قاچاق مواد مخدر در این زیر منطقه است اگرچه میزان هروئین قاچاق شده از این مسیر در سال گذشته کاهش یافته است. مسیرهای قاچاق کوکائین به اروپا تغییر کرده است، و این ماده از طریق کشورهای حوزه بالتیک یا در طول مسیر بالکان نیز قاچاق می شود، اخیراً قاچاق این ماده از طریق بندرهای دریای سیاه رو به افزایش است.

اقیانوسیه تنها منطقه ای است که کشفیات همه نوع مواد مخدر (محرک های نوع آمفتامین، کانابیس، مواد افیونی و کوکائین) اخیراً و بیشتر در استرالیا افزایش یافته است.

هیچ ماده مخدری بدون پیش سازهای شمیائی نیست: گزارش پیش سازهای هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر موفقیت در کنترل بین المللی را نشان می دهد و چالش منابع جدید عرضه را معرفی می کند.

هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر هشدار می دهد که موفقیت در کاهش انحراف پیش سازهای شیمیائی، از تجارت بین المللی به سطح ناچیز،  که غالباً در تولید غیر قانونی مواد مخدر استفاده می شود، بدین معنی است که سازمان های جنایتکار از خلأهای موجود در کنترل در سطح کشوری به طور فزاینده ای در جهت دسترسی به عرضه پیش سازهای مورد نیاز برای تولید غیر قانونی مواد مخدری که سوء مصرف می شوند بهره می برند. قاچاقچیان همچنین از مواد شیمیائی کنترل نشده زیادی که غالباً جهت سفارش ساخته می شوند برای غلبه بر مؤثر بودن کنترل بین المللی نیز استفاده می کنند. گزارش پیش سازهای هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر گرایش های چشمگیر در قاچاق پیش سازهای شیمیائی و اقدامات عملی که دولت ها می بایست انجام دهند تا مانع دسترسی سازمان های جنایتکار به پیش سازهای شیمیائی شوند که برای تولید مواد مخدری که سوء مصرف می شوند نیاز دارند.

اطلاعات بیشتر به سایت ttp://www.unis.unvienna.org/unis/en/events/2014/incb_2014.html  مراجعه نمائید.