Islamic Republic of Iran

 

مراسم رسمی تحویل در مرکز پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران

   

26 مهرماه 1402 - دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در جمهوری اسلامی ایران طی مراسمی رسمی یک دستگاه تشخیص مواد مخدر را که با حمایت مالی سخاوتمندانۀ ژاپن تهیه شده است به پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران تحویل داد.

این دستگاه که برای کنترل طیف وسیعی از مواد مخدر قاچاق، به ویژه در مرزهای شرقی ایران با افغانستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت، تحت زیربرنامۀ 1 برنامۀ مشارکت کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد بر اساس نیازهای پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران که با دفتر UNODC به اشتراک گذاشته شده، تهیه شده است. هدف از این فعالیت افزایش ظرفیت عملیاتی پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران است. این رویداد رسمی در مقر اصلی پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران در تهران با حضور ارزشمند عالی ­جناب سفیر آیکاوا، سفیر محترم ژاپن در ایران، به عنوان نمایندۀ دولت ژاپن، حامی مالی این فعالیت، برگزار شد.

شایان ذکر است، در این روز نیز ‌بازدید اختصاصی از نمایشگاه دائمی پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران نیز برای سفیر ژاپن در ایران، عالی‌جناب سفیر آیکاوا ترتیب داده شد. در این مراسم رسمی، سردار کاکاوند، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران، از حمایت­ های فنی و خرید تجهیزات از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و همچنین حمایت­ های مالی سخاوتمندانه دولت ژاپن قدردانی کرد و اظهار داشت: از آنجا که تهدید مواد مخدر یک تهدید جهانی است، حل آن نیز نیازمند تلاش و حمایت جهانی است.

آقای الکساندر فدولوف، نمایندۀ کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در این مراسم رسمی، در سخنان خود دستاوردهای چشمگیر پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران را مورد تاکید قرار داد و تمایل و آمادگی خود را برای ادامۀ ارائه حمایت­های فنی و تدارکاتی، در صورت در دسترس بودن حمایت­ های مالی از سوی کشورهای حامی مالی اعلام کرد. وی همچنین به فعالیت‌ های UNODC ایران در سال جاری اشاره کرد که شامل تهیه دستگاه‌ های شناسایی مواد مخدر، سگ‌ های مواد یاب و تریلر و لوازم جانبی سگ مورد نیاز مراکز سگ‌های مواد مخدر نیروی انتظامی ایران است.

سفیر ژاپن در ایران، عالی­ جناب سفیر آیکاوا، نیز ضمن اشاره به دستاوردهای موفقیت ­آمیز جمهوری اسلامی ایران گفت: با وجود این که ژاپن یک مقصد اصلی برای مواد مخدر تولیدی در کشور افغانستان نیست، ما آن را به عنوان یک موضوع جهانی تلقی می‌کنیم. از این رو، دولت ژاپن مایل به همکاری با دفتر UNODC و پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران می‌ باشد.

سرهنگ نقی محمودی، معاون پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران نیز با ارائۀ آمار و اطلاعات از کشفیات اخیر، افزایش کشفیات رو به افزایش متامفتامین با منشاء افغانستان را مورد تاکید قرار داد.

این رویداد به عنوان بخشی از فعالیت­ های پیش ­بینی شده در چارچوب زیربرنامۀ 1 "مدیریت مرزی و قاچاق غیرقانونی" برنامۀ مشارکت کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد برای جمهوری اسلامی ایران است که با حمایت سخاوتمندانه دولت ژاپن برگزار شد.

***
برای دریافت اطلاعات بیشتر:
امیرحسین وزیری،
کارشناس برنامۀ دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد
جمهوری اسلامی ایران
تلفن: 81 ـ 77 83 87 88 (21 ـ 0098)
فاکس: 00 67 79 88 (21 ـ 0098)
پست الکترونیکی: amirhossein.vaziri@un.org