Islamic Republic of Iran

 

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران (UNODC)،
از همکاری بین المللی بین کارشناسان ایران و روسیه در حوزه تقویت
مشارکت در مقابله با مواد مخدر در منطقه حمایت می‌کند

   

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در جمهوری اسلامی ایران با همکاری مؤسسه حقوقی سیبری وزارت امور داخلی کشور روسیه، دورۀ آموزشی پیشرفته ‌ای برای افسران و کارشناسان اجرای قانون از ستاد مبارزه با مواد مخدر، پلیس مبارزه با مواد مخدر و گمرک جمهوری اسلامی ایران در کراسنویارسک - روسیه، از تاریخ 23 الی 27 اکتبر 2023 (برابر با ۱ الی 5 آبان‌ماه 1402) برگزار کرد.

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران از سال 1999 میلادی در جمهوری اسلامی ایران حضور فعال داشته و ایران را یکی از شرکای راهبردی کنترل مواد مخدر و پیشگیری از جرم در منطقه می‌داند و از زمان تأسیس تاکنون، با ارائه کمک ‌های فنی و آموزشی از جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده است.

این دفتر همچنین سابقۀ همکاری با دولت روسیه را، به عنوان یکی از حامیان اصلی فعالیت ‌های خود، دارد و این دوره آموزشی از مجموعه دوره‌ هایی است که در کشور روسیه و جمهوری اسلامی ایران با حمایت کارشناسان و مربیان ارشد روسی برگزار گردیده است.

برنامه آموزشی جامع این دوره شامل موضوعاتی از قبیل: تاکتیک‌ های انجام برخی اقدامات تحقیقاتی در رسیدگی به جرایم مرتبط با قاچاق مواد مخدر، روش‌ های تحقیق در مورد فعالیت ‌های مجرمانه سازمان یافته مرتبط با قاچاق مواد مخدر، ساختار آزمایشگاه‌ های مخفی تولید مواد مخدر، روش‌های رسیدگی به جرم در حوزه قاچاق غیرقانونی مواد مخدر، مواد روانگردان و مشابه آن، انواع جدید مواد مخدر، مواد روانگردان و مشتقات آن ‌ ها و پیش سازها، ابزار فنی کشف مواد مخدر و غیره می‌باشد.

علاوه بر کلاس ‌ ها و سمینارهای تخصصی در نظر گرفته شده در برنامه آموزشی این دوره، بازدید و آموزش ‌های عملی برای اعضای هیئت مورد استقبال قرار گرفت و به طور قابل ‌ توجهی موجب غنی شدن دروس و تکمیل‌ کننده بخش نظری شد.

در آخرین روز این رویداد، یک میزگرد بین ‌ المللی در خصوص «مقابله با قاچاق مواد مخدر در کشور روسیه و جمهوری اسلامی ایران» برگزار شد که در آن مدرسان و اعضای هیئت ایرانی از فرصت استفاده کردند و اطلاعات و نظرات خود را به اشتراک گذاشتند.

جناب آقای الکساندر فدولوف، نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، در پیامی با اشاره به تهدیدات ناشی از مواد مخدر و جرایم سازمان‌ یافته و همچنین اثراتی که بر تمامی جوانب جوامع دارند، از امنیت و ایمنی گرفته تا سلامت و توسعه تصریح کردند که این موضوعات نیازمند همکاری بین ‌ ‌المللی گسترده ‌ ‌تری هستند. در پیام ایشان آمده است که ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود، مسئولیت بزرگی بر عهده دارد و در عین حال تعهدات چشمگیری نسبت به مبارزه با مواد مخدر و جرایم از خود نشان داده است.

در مراسم اهدای گواهی پایان دوره، شرکت‌کنندگان جمهوری اسلامی ایران از آقای کیم، ژنرال پلیس و مدیر مؤسسه حقوقی سیبری وزارت امور داخلی کشور روسیه، در کراسنویارسک، کشور روسیه، گواهینامه دریافت کردند. در پایان این دوره آموزشی و پیرو مراسم رسمی در مؤسسه حقوقی سیبری، درخت یادبودی به نشانه دوستی پایدار بین شرکای ایران و روسیه و ادامه همکاری در آینده کاشته شد. همکاری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد ایران و آکادمی ‌ها و دانشگاه‌ های داخل و خارج از کشور روسیه تحت برنامه مشارکت کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد ایران در جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. دوره آموزشی پیشرفته که از 23 تا 27 اکتبر 2023 میلادی (برابر با ۱ الی ۵ آبان ماه ۱۴۰۲) در این مؤسسه برگزار شد، با بودجه سخاوتمندانه‌ی کشور روسیه و پشتیبانی و هماهنگی ارزشمند سفارت روسیه در تهران به دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد ، امکان‌ پذیرگردید.